Blog

Future Learn ile Ücretsiz Raspberry Pi Eğitimi

Herkese merhaba! Sizlerle bugün harika bir online eğitim paylaşacağım. Future Learn platformu “Getting Started with Your Raspberry Pi” eğitimini ücretsiz kayıta açtı. Ülkemizde Udemy, Coursera gibi platformlar yaygın olarak kullanılsa da Dünya’da online eğitim konusunda iyi bir yere sahip Future Learn. Bence UX olarak da daha kullanışlı bir yapıya sahip, şahsen anlatımların bile videosunu izlemek bana biraz sıkıcı geliyor. Şimdi gelin sizlere biraz bu ücretsiz eğitimden bahsedeyim.

Öncelikle bir Future Learn hesabı oluşturmamız gerekiyor. Sizinle paylaştığımız linke tıkladığınızda sağ üstte yer alan “Register” ile yeni hesap açabilir, “Sign In” ile mevcut hesabınıza girebilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra “Join Course for Free” butonuna tıklayınca sizi aşağıda bir alana yönlendiriyor.

Kursa ücretsiz olarak 5 Haftalık bir süre açık olacak, yani bu kursu bitirmek için 5 haftanız var ?”Join Free” tuşuna basmadan önce bunu unutmayın.

Karşımıza çıkan ilk sayfada bize eğitimin içeriğini de anlatıyor.

  1. Haftada kartımıza Raspberry Pi Operating System’ın kurulumunu yapacağız ve cihazımızın masaüstünü kuracağız.
  2. Haftada Raspberry Pi kartımızı nasıl bir bilgisayar gibi günlük işlerimizde kullanabileceğimiz ve program yüklemeyi öğreneceğiz.

Son haftada ise daha üst seviye becerilerimizi; işleri otomatikleştirmek, kartımızı uzaktan kontrol etmek gibi yönetim becerilerini geliştireceğiz.

Future Learn panelimize şöyle bir göz atarsak burada 3’lü bir menü göreceğiz.

“To Do” sekmesinde eğitim planını daha detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Burada hafta hafta ve konu konu neler yapılacağından ve kapsamlarından bahsediliyor. “Activity” sekmesinde diğer kullanıcıların yaptığı yorumları ve eğitmenin verdiği cevapları görebilirsiniz. Burası belki sizin de kafanıza takılan soruların giderilmesi için mükemmel bir alan. “Progress” menüsünde ise eğitimin ne kadarını tamamladığınızı görebilirsiniz. Çubuğun dolduğunu görmek beni her zaman motive eder ?

Raspberry Pi’a giriş yapmak ve onunla tanışmak istiyorsanız bu eğitim gerekli her şeyi veriyor. Bence bu eğitimin sonunda Raspberry ile neler yapabileceğinizi görecek ve çok şaşıracaksınız. Kendinizi uçsuz bucaksız Rasbperry yolculuğuna hazırlayın.